Zamiast kawy pij cavę! Kilka słów o słynnym katalońskim trunku.

Boski trunek, trampolina dobrego nastroju, bąbelkowe szczęście i namiastka luksusu – katalońska wersja szampana – CAVA.

DSC_0766

W XIX w. badania Louisa Pasteura w zakresie mikrobiologii znalazły zastosowanie przy produkcji wina, a konkretnie pozwoliły na kontrolowanie procesu fermentacji w butelce, rozpowszechnienie użycia korka natomiast na zatrzymanie wyprodukowanych bąbelków w płynie.

CAVA – KATALOŃSKIE SPECIALITÉ

W tym samym okresie Katalończycy rozpoczęli badania nad nową techniką produkcji wina zapożyczoną z Szampanii, tzw. metodą szampańską lub tradycyjną. Tradycyjne winiarskie rody odważyły się użyć szampańskiej techniki podwójnej fermentacji w połączeniu z lokalnymi szczepami. I tak ok. 1872 r. w miejscowości Sant Sadurní d’Anoia powstaje pierwsza butelka cavy autorstwa Josepa Raventósa i Fatjó (obecnie marka Raventós i Blanc). Jej niepowtarzalny charakter odmienny od jakiegokolwiek innego wina musującego odzwierciedlają specyficzną i odmienną od reszty Hiszpanii tożsamość Katalonii, będąc zarazem jej narodowym trunkiem i przedmiotem dumy produkowanym w ilości ponad 240 milionów butelek rocznie.

495

 

PRODUKCJA CAVY

Po uzyskaniu wina (w wyniku pierwszej fermentacji w kadziach) przelewa się je do butelek, dodaje mieszanki cukru i drożdży winiarskich i kapsluje. W wyniku drugiej fermentacji drożdże zjedzą cukier i wytworzą gaz, czyli charakterystyczne dla trunku delikatne bąbelki, jakież inne od tych uzyskiwanych za pomocą dwutlenku węgla. By to mogło się stać butelki przechowywane są w tzw. cavas (dosłownie jaskiniach), ciemnych i wilgotnych piwnicach o temperaturze ok. 15 stopni.

DSC_0743

 

Przez okres minimum 9 miesięcy butelki starzeją się najpierw w pozycji horyzontalnej, po czym pod koniec okresu dojrzewania przenoszone są do specjalnych stojaków. Tam, zwracane szyjką coraz niżej w dół, obracane są codziennie o jedną ósmą pełnego obrotu wokół własnej osi i potrząsane, by w szyjce zebrały się obumarłe drożdże. Następnie szyjkę butelki się zamraża, a osad wystrzeliwuje wraz z kapslem. Przed właściwym zakorkowaniem butelkę uzupełnia się mieszanką wina i cukru – esencją, której składu każda z rodzin pilnuje jak największego skarbu, bo to podobno stanowi o niepowtarzalnym charakterze każdej z cav.

DSC_0766

DSC_0765

501

W Caves Gramona poznaliśmy przy okazji jednej z wizyt pana, który jest jednym z niewielu w okolicy specjalistów od sprawdzania przydatności cavy do spożycia. Innymi słowy przy użyciu powyżej przedstawionej maszyny otwiera butelki, wącha niezwykle wprawnym nosem i kwalifikuje czy płyn wewnątrz się nie popsuł i czy nadaje się do zamknięcia korkiem. Jak pan nie pracuje to taśma produkcyjna też stoi, choć zdarza się to rzadko, bo cavę wyrabia się dość szybko i w bardzo konkretnym okresie – jesienią. Trzeba zdążyć na święta! To w święta właśnie Katalończycy wypijają najwięcej bąbelków, a kampania świąteczna zaczyna się wraz z nadejściem listopada.

ETYKIETY I OZNACZENIA, ŻEBY WIEDZIEĆ CO PIĆ

Szczepy dopuszczane przez Consejo Regulador de D. O. Cava (radę pilnującą jakości apelacji cava):

  • Białe: Macabeo (Viura), Xarel.lo, Parellada, Malvasía (Subirat Parent) i Chardonnay
  • Czerwone: Garnacha tinta, Monastrell, Pinot Noir i Trepat

 

Typy cavy:

Dulce – ponad 50g cukru na litr

Semi Seco 32 – 50g cukru na litr

Seco – 17 – 32 g cukru na litr

Extra Seco – 12 – 17g cukru na litr

Brut – do 12g cukru na litr

Extra Brut – do 6g cukru na litr

Brut Nature – 0 – 3g cukru na litr (tzn. zawiera tylko naturalny cukier z owoców, żadnego dodanego)

 

marchamo-blanc-300x268

Biała etykieta +9 miesięcy dojrzewania

marchamo-verd-300x267

Zielona etykieta +15 miesięcy dojrzewania

marchamo-negre-300x268

Czarna etykieta + 30 miesięcy dojrzewania, ze wskazaniem rocznika, może odnosić się tylko do typów cavy Brut, Extra Brut, Brut Nature

logo-paraje-300x297

Cava de Paraje Calificado + 36 miesięcy dojrzewania, nowa i wyjątkowa kategoria odnosząca się do produktów pochodzących z bardzo konkretnie wyselekcjonowanych upraw

JAK PIĆ CAVĘ?

Przede wszystkim zawsze i wszędzie, nie czekając na święta czy Sylwestra! Optymalna temperatura to pomiędzy 5 a 8ºC. Nie poleca się schładzać butelek w zamrażalniku, zbyt niska temperatura mogłaby popsuć trunek. Wskazane są wydłużone kieliszki z cienkiego, przejrzystego szkła w kształcie tulipana lub typu flet, które wypełniamy do 2/3 objętości.

 

 

PIJCIE! NA ZDROWIE!

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *