Mały przegląd win katalońskich – Oller del Mas z apelacji Pla de Bagès

image

 

Powietrze było przesycone wiosną, choć na nią za wcześnie. Migdałowce zaczynały kwitnąć. Wino było dojrzałe. Nowe rosło.

 

Pla de Bages to płaskowyż otoczony masywami górskimi Sierra de Castelltallat, Montserrat i Montcau oraz Parkiem Naturalnym Sant Llorenç del Munt i L’Obac. Panuje tu łagodny klimat kontynentalny o charakterze śródziemnomorskim, z niewielkimi opadami, lecz sporymi dobowymi amplitudami temperatury. Gleby sa głównie marglowe na podłożu wapiennym lub gliniastym.

Najbardziej osobliwą białą odmianą winorośli tu kultywowaną (w całej Hiszpanii tylko i wyłącznie na tym terenie, bardzo znaną natomiast w Langwedocji i Prowansji) jest picapoll. Charakteryzuje go późna pora dojrzewania, owalny kształt grona, złoty kolor dojrzałych owoców i dość gruba skórka, chroniąca je podczas wydłużonego okresu wzrostu. Plamki „picadas” występujące na skórce to źródło pochodzenia nazwy (po francusku picpoul, a także folle blanche). Wina wytwarzane z tej odmiany są świeże, o umiarkowanej kwasowości i cytrusowym aromacie (grejpfrut, ananas). Gdy lato jest chłodniejsze, ich aromat nabiera nut kwiatowych (np. jaśmin)

Pozostałe szczepy białe uprawiane w Pla de Bages: Macabeu, Parillada, Chardonnay, Sauvignon blanc, Gewürztraminer.

Jeśli chodzi o odmiany czerwone to wraca się obecnie do uprawy szczepów popularnych przed epidemią filoksery, czyli Picapoll negro, Sumoll i Mandó. Wina wyprodukowane z czerwonej odmiany picapoll są lekkie, o przyjemnym poziomie kwasowości, bogatym aromacie, niezbyt intensywnym kolorze i dużej przejrzystości (nieintensywnym kolorze)

Pozostałe szczepy czerwone uprawiane w Pla de Bages: Garnacha, Tempranillo, Merlot, Cabernet Sauvignon, Cabernet franc, Syrah.

 

image

 

Oller del Mas

Historia rodu Oller i ich średniowiecznego zamku sięga X w. Nazwisko pochodzi od zajęcia, jakim imali się pierwsi mieszkańcy – oller to z katalońskiego garncarz. Ziemie, na których się osiedlili, zdeterminowały więc i ich profesję i herb ich rodu, a przy posiadłości (400h!) po dziś dzień stoi XIII-wieczny piec do wypalania ceramiki.

Rodzina Margenat, spadkobiercy Ollerow, założyli tu w 2003r. nowoczesną winiarnię, której ambicją jest produkowanie wysokiej jakości win typu „chateau” (seria Arnau Oller i Bernat Oller) z wyselekcjonowanych z 35-hektarowej, ekologicznej uprawy owoców.

image

 

image

 

image

 

Heretat Oller del Mas – Arnau Oller Selecció de la familia 2011

image

Wino, którego produkuje się tylko ok.4 tys. butelek (w 2011 r. dokładnie 3850 sztuk) i tylko po wyjątkowo udanych zbiorach, co znaczy, że nie znajdziemy go w każdym roczniku. Winogrona pochodzą ze starej, dwuhektarowej uprawy zwanej la Bohiga i stąd ich ograniczona ilość.

Arnau to coupage 70% Merlota i 30% Picapoll negre. Dojrzewa 12 miesięcy we francuskiej dębowej beczce, a następnie minimum 12 miesięcy w butelce. W procesie produkcji tego wina nie używa się tłoczni, a dodatkowo jest ono niefiltrowane, by, jak podkreślają twórcy, zachować jego integralność.

W efekcie powstaje wino eleganckie, delikatne i pełne w smaku, delikatnie kwaskowate w pierwszym kontakcie, bo takie są właściwości picapoll negre. Pije się je bardzo przyjemnie i swobodnie, jest lekkie, ale zaskakuje aromatem.

 

Heretat Oller del Mas – Bernat Oller Blanc de Picapolls 2013

IMG_1738

To kolejne ciekawe wino z domu Oller de Mas wytwarzane z dwóch szczepów lokalnych: 50 % białego picapoll i 50% czerwonego picapoll. Białe winogrona zanim w beczkach, dojrzewają w glinianych amforach. Czerwone natomiast do ostatniego momentu traktowane są jak w przypadku „blanc de noir” (białego z czarnego).

Jest to wino bardzo „mineralne”, o świeżych nutach zapachowych gruszki, liczi, nawet cytrusów, wzbogaconych aromatami beczki i bardzo ciekawym kolorze – mętnym, słomkowożółtym. Pije się je z przyjemnością i łatwością, zaskakuje pełnym smakiem pochodzącym z nietypowego połączenia odmian.

image

 

Zachęcam do wizyty w zamku rodziny Oller i degustacji ich „wyrobów” na miejscu lub na wynos. Ja wybrałam się tam w lutym tego roku i byłam bardzo mile zaskoczona, nie tylko pierwszymi symptomami wiosny (kwitnące migdałowce). Posiadłość jest ogromna i otwiera się piękną panoramą na górę Montserrat. Na tyłach średniowiecznego zamku znajduje się „nova bodega”, gdzie następuje pierwsza faza winifikacji: preselekcja i oczyszczanie gron zebranych ręcznie, co zresztą ze względu na temperaturę odbywa się nocą przy użyciu nowoczesnych maszyn skanujących poszczególne grona. Następnie owoce przechodzą proces maceracji i fermentacji w metalowych kadziach w odpowiednio kontrolowanej temperaturze. Kolejnym etapem jest rozpoczęcie procesu dojrzewania w dębowych beczkach, znajdujących się już w zamku Oller. Po adekwatnym do rodzaju wina czasie, jest ono przelewane do butelek (niefiltrowane) i składane w piwniczkach, gdzie dopełnia się proces przechodzenia aromatów owoców i drewna. Odwiedzamy sale z beczkami i historyczne piwnice i wreszcie całość kończy się degustacją trzech z najlepszych produktów domu Oller del Mas: czerwonego Arnau Oller, czerwonego Picapoll Negre (niesamowite, tylko ok.1300 butelek!) oraz białego Bernat Oller. Fakt, iż degustujemy wina z najbardziej docenianej linii świadczy bardzo dobrze o miejscu. Pozostaje więc jeszcze zrobić zakupy i w drodze powrotnej odwiedzić Manresę.

Na zdrowie!

FullSizeRender

 

HERETAT OLLER DEL MAS
Carretera d’Igualada (C37z), km 91
08241 MANRESA (Barcelona)

www.ollerdelmas.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *