Tapas w regionie – co i gdzie zjeść na plaży w Tarragonie.

image

Najpiękniejszą dla mnie katalońską plażą jest Platja Llarga w Tarragonie, najpiękniejszym miastem Tarragona właśnie.

Co bynajmniej nie wyklucza mojego uwielbienia dla Barcelony. Tarragona jest inna, dużo mniejsza, spokojniejsza i szukając chwili odpoczynku od barcelońskich tłumów w pełni sezonu, przyjeżdżamy tu niemal w każdy weekend lata.

img_3172

img_3162

Przy „długiej plaży”, która rzeczywiście ma niemal 3 km długości, znajduje się kilka apartamentów turystycznych, campingów, restauracji (na szczęście nie wygląda to masowo), a wśród nich Xiringito IOT na parterze narożnego, białego budynku restauracji Toful del Mar. Z widokiem na plażę, morze i żaglówki szkółki żeglarskiej. Żadna to designerska rewelacja, a zawsze pełna ludzi – w południe wermut, potem obiad, popołudniowa kawa, piwko i znowu kolacja… Od prostych kanapek na zimno i marynowanych oliwek, przez morskie tapas po ryże w kilku odsłonach. I wszystkie stoliki zajęte, a kelnerzy biegają i upominają, że zaraz zamkną kuchnię i żebyśmy się pośpieszyli z zamówieniem…a my… leniwi plażowicze bez kanapek, głodni od wermutu i spragnieni z gorąca – myślimy…

image

Na duży głód najlepsza jest zielona sałatka, carpaccio z dorsza i ryże, z nich szczególnie wyróżniają się czarny ryż zapiekany z musem czosnkowym oraz ryż z krewetkami i grzybami.

img_3353

1777

1781

img_0070

Na mniejszy głód uczta tapas – proszę spojrzeć na sugestie szefa na ten konkretny dzień i wybierać to, co świeże i z okolic, znaczy z morza. Pescadito frito – smażone rybki, grillowana sepia z czosnkiem i pietruszką, grillowane krewetki – gambas, chipirones w panierce, czyli te małe kalmarki, tutaj naprawdę warte grzechu!, grillowana macka ośmiornicy, kalmary a la romana, małże po marynarsku… a do tego bravas i chleb z pomidorem. Uwaga na duże porcje (tzn. raciones, ale można zamówić też tapas)! I baaaardzo zimne białe wino.

img_3193

img_3356

img_3354

 

Najedliśmy się i napili, teraz siesta pod parasolem…

 

Xiringuito IOT

Platja Llarga, 43007 Tarragona

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *