Salut! Pijmy katalońskie wina!

DSC_0622

W Hiszpanii produkuje się rocznie ok. 37 milionów hektolitrów wina z czego mniej więcej czwarta cześć pochodzi z Katalonii. To około 180 milionów butelek wina i 200 milionów butelek cavy!

Wyjątkowość Katalonii przejawia się nie tylko w jej kulturze i języku, ale także w bogactwie gastronomicznym i enologicznym. Uprzywilejowane położenie sprawia,że znakomita większość terytorium tej wspólnoty autonomicznej znajduje się w klimacie śródziemnomorskim, zrównoważonym i łagodnym w skali całego roku. Jej geograficzna rozciągłość natomiast prowokuje wariacje owego klimatu: na północy to pasmo Pirenejów, w centrum płaskowyż, na południu wreszcie dolina Ebru i wybrzeże. Bezpośrednio wiąże się to z różnorodnością i urodzajnością gleb w poszczególnych komarkach.

Winiarska historia Katalonii jest imponująco długa i wywodzi się jeszcze z czasów rzymskich, gdy dzisiejsze ziemie katalońskie stanowiły część prowincji Hispania Tarraconensis ze stolicą w Tarragonie. Istnieją jednak przesłanki, że wino tłoczono tu już za Greków i Fenicjan (Empúries). Starożytni Rzymianie używali wina jako produktu eksportowego, wysyłając je drogą morską także do stolicy Imperium. W wiekach średnich katalońskie wino eksportowano na większą skalę do Francji, od XVIIIw. także do Ameryki, a od II poł. wieku XIX, gdy mszyca filoksera zaatakowała uprawy w Langwedocji i Prowansji to tam kierowane były największe dostawy. Niestety plaga rozprzestrzeniła się dużo dalej i przesuwając od granicy francuskiej, zniszczyła w efekcie wszystkie ówczesne uprawy Katalonii.

Odbudowa winnic od początku XXw. przyniosła zasadniczą zmianę – o ile wcześniej hodowano głównie odmiany czerwone, o tyle tym razem postawiono na szczepy białe, którymi obsadzono większość terytoriów uprawnych. Winiarski renesans przypadł jednak dopiero na lata 60. Katalończycy zaczęli wówczas eksperymentować w zakresie technik, metod i winifikacji nowych odmian.

Obecnie Katalonia to 12 apelacji (D.O.):

Denominación de Origen Catalunya,

D.O. Empordà – Costa Brava,

D.O. Alella,

D.O. Penedès,

D.O. Tarragona,

D.O.C. Priorat,

D.O. Montsant,

D.O. Conca de Barbera,

D.O. Terra Alta,

D.O. Costers del Segre,

D.O. Pla de Bages

Denominación Cava

Postaram się pisać o nich i ich osobliwościach podając przykłady ciekawych win i nietuzinkowych winnic, a tymczasem zachęcam do samodzielnych degustacji! 😉

DSC_0705

DSC_0584

DSC_0719

 

2 myśli na temat “Salut! Pijmy katalońskie wina!

    1. Dziękuję! Bede pisała o wszystkich apelacjach po kolei,na pewno znajdziesz cos dla siebie:) Juz wkrótce pierwsza propozycja z Pla de Bagès!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *